داروهای بدون نیاز به نسخه در درمان سوزش و رفلاکس معده- مقایسه فواید و عوارض

آیا تا به حال احساس سوزش و ناراحتی در قفسه سینه یا گلو داشته‌اید که با خوردن غذا تشدید شده باشد؟ این علائم می‌تواند نشانه‌ای از سوزش معده یا رفلاکس اسید باشد. خوشبختانه، امروزه داروهای بدون نسخه متعددی برای تسکین این علائم آزاردهنده وجود دارد. در این مقاله، به بررسی و مقایسه انواع داروهای بدون نسخه برای درمان سوزش و رفلاکس معده خواهیم پرداخت وفواید و عوارض احتمالی آن‌ها را مورد بحث قرار خواهیم داد. همچنین، نگاهی خواهیم داشت به شربت برنیسکون که توسط شرکت نویا ویژن برای درمان سوزش و رفلاکس معده تولید و معرفی شده است.

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را بخوانید: رفلاکس معده چیست؟ علل، علائم و درمان

رفلاکس اسید معده

رفلاکس اسید زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده به سمت مری برمی‌گردد و باعث سوزش سر دل و ناراحتیهای اذیت‌‌کننده می‌شود. این اتفاق به دلایل مختلفی از جمله خوردن یک وعده غذایی سنگین، دراز کشیدن بعد از غذا، چاقی، بارداری، فتق هیاتال و مصرف برخی داروها رخ می‌دهد.

 

درمان سوزش و رفلاکس معده

علائم رفلاکس معده:

از نشانه‌های رفلاکس معده احساس سوزش در قفسه سینه است که ممکن است به سمت گلو یا گردن پیش برود. طعم ترش یا تلخ در دهان، احساس تهوع یا استفراغ یا دردی شبیه فشار یا سوزش در قفسه سینه از دیگر نشانه‌های این عارضه است. سرفه خشک یا خلط دار،احساس گیر کردن غذا در گلو و صدای خشن یا گرفتگی صدا هم علائم دیگری هستند که در افراد مبتلا به رفلاکس معده مشاهده می‌شوند.

 

مکانیسم پیدایش سوزش معده:

سوزش معده ناشی از برگشت غذا و اسید معده از داخل معده به سمت مری است. هنگام خوردن وعده غذایی، تیکه‌های غذا از طریق مری و عضله ای به نام اسفنکتر به داخل معده هدایت می‌شود. در این هنگام اسفنکتر به عنوان دریچه‌ای برای معده عمل کرده و از بازگشت غذا به مری جلوگیری می‌کند.

 

درمان سوزش و رفلاکس معده:

در بیشتر موارد، رفلاکس اسید را می‌توان با تغییرات سبک زندگی و داروهای بدون نسخه درمان کرد. برای روشن شدن این ادعا، در ادامه داروهای مطرح در این زمینه را برای شما لیست کرده‌ایم.

 

داروهای بدون نسخه برای رفلاکس معده

6 راهکار موثر برای درمان سوزش و رفلاکس معده وجود دارد که شما می‌توانید بدون مراجعه به پزشک به مداوای مشکل خود بپردازید. این داروهای بدون نسخه عبارتند از:

1. آنتی‌اسیدها

دسته‌ای از داروهای رایج هستند که می‌توانند به تسکین سریع علائم رفلاکس معده مانند سوزش سر دل و ترش کردن کمک کنند. این داروها از طریق خنثی کردن اسید معده عمل می‌کنند. ناگفته نماند که آنتی اسیدها فقط باید برای تسکین کوتاه مدت علائم رفلاکس معده استفاده شوند. چون در درازمدت با سایر داروها تداخل ایجاد می‌کنند. چنانچه باردار هستید یا شیر می‌دهید، سرخود دارو مصرف نکنید. اگر علائم شما بیش از دو هفته طول کشید، یا در صورت وجود علائمی مانند درد قفسه سینه، مشکل در بلع یا استفراغ خونی، باید به پزشک مراجعه کنید.

انواع آنتی اسیدها:

این داروها با ایجاد لایه ای روی پوشش مری به محافظت از آن در برابر اسید کمک می کنند. انواع آن عبارتند از:

آنتی اسیدهای حاوی کربنات کلسیم: مانند تامس، رولیدز و آلکا سeltzer. این نوع آنتی اسیدها سریع ترین اثر را دارند، اما می توانند عوارضی مانند نفخ و یبوست ایجاد کنند.

آنتی اسیدهای حاوی منیزیم: مانند Maalox و Pepto-Bismol. این نوع آنتی اسیدها ملایم تر از آنتی اسیدهای حاوی کربنات کلسیم هستند و می توانند به تسکین علائم سوء هاضمه نیز کمک کنند.

آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم: مانند Amphogel و Mylanta. این نوع آنتی اسیدها می توانند اسهال ایجاد کنند، بنابراین باید با احتیاط مصرف شوند.

بیشتر بدانید: گاویسکون ایرانی موجود شد

 

2. مسدود کننده های H2 :

این مسدودکننده‌ها با کاهش تولید اسید معده به درمان علائم رفلاکس معده مانند سوزش سر دل، ترش کردن و سوء هاضمه کمک می کنند. داروهایی چون سایمتیدین، فاموتیدین و رانیتیدین نمونه‌هایی از این مسدود کننده‌ها هستند. در مورد عملکرد مسدودکننده‌های هیستامین به سرعت آنتی اسیدها عمل نمی‌کنند، اما قدرتسکین‌دهی طولانی‌تری دارند و با مسدود کردن گیرنده های هیستامین در سلولهای معده، تولید اسید معده را تا 12 ساعت کاهش می‌دهند. مسدود کننده های H2 به طور کلی بی خطر هستند و می‌توانند به طور موثر علائم رفلاکس معده را تسکین دهند و در درمان سوزش و رفلاکس معده عملکرد خوبی داشته باشند. این داروها در مواقع نادر ممکن است با برخی از داروهای دیگر تداخل داشته باشند.

مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs)

3. مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs)

نوعی داروی بدون نسخه هستند که برای درمان علائم رفلاکس معده شدید، مانند سوزش سر دل و ترش کردن، و همچنین برای التیام و جلوگیری از آسیب مری ناشی از اسید معده استفاده می‌شوند. این داروها پمپ‌هایی که در سلول‌های معده اسید تولید می‌کنند را مهار و موثرتر از مسدود کننده‌های هیستامین  عمل می‌کنند. این امر تولید اسید معده را به طور قابل توجهی کاهش داده و به مری فرصت می‌دهد تا التیام یابد. برخی از مهارکننده‌های پمپ پروتون رایج بدون نسخه عبارتند از:

  • لانزوپرازول (پریلوسک)
  • امپرازول (پنتاپرازول)
  • اسموپرازول (نکسیوم)

مزایا:

مهارکننده‌های پمپ پروتون در مقایسه با سایر داروهای بدون نسخه مانند آنتی‌اسیدها و مسدودکننده‌های H2، در تسکین علائم رفلاکس معده و التیام مری موثرتر هستند.

معایب:

مهارکننده‌های پمپ پروتون ممکن است با برخی از داروهای دیگر تداخل داشته باشند و عوارض جانبی مانند سردرد، اسهال، حالت تهوع و درد شکم ایجاد کنند.

4. عوامل پروکینتیک: نقش و اهمیت

درمان بسیاری از مشکلات گوارشی، از جمله سوزش معده و ترشح اسید معده، نیازمند به استفاده از داروهایی است که عوامل پروکینتیک هستند. این داروها با افزایش فعالیت ماهیچه‌های صاف دستگاه گوارش، به بهبود علائم این مشکلات کمک می‌کنند.

عوامل پروکینتیک نقش مهمی در بهبود علائم بسیاری از بیماری‌های گوارشی دارند. این داروها به دلیل افزایش فعالیت ماهیچه‌های دستگاه گوارش، باعث تسریع در تخلیه محتویات معده و روده می‌شوند. این امر منجر به کاهش ترشح اسید معده و حفظ سلامت دستگاه گوارش می‌شود.

از آن‌جا که عوامل پروکینتیک نسبت به داروهای مهارکننده پمپ پروتون کمتر موثر هستند، پزشکان ممکن است ترجیح دهند که این داروها را همراه با داروهای سرکوب‌کننده اسید تجویز کنند. این ترکیب دارویی باعث کاهش علائم ناشی از ترشح اسید معده و بهبود وضعیت بیمار می‌شود.

استفاده از عوامل پروکینتیک به‌عنوان یک راه حل درمانی مؤثر برای مشکلات گوارشی، تأثیرگذار و حائز اهمیت است و می‌تواند بهبود قابل‌توجهی در درمان سوزش و رفلاکس معده  و کیفیت زندگی بیماران مبتلا ایفا کند.

شربت برنیسکون

5. شربت برنیسکون: راهکاری مؤثر برای مدیریت رفلاکس معده

شربت برنیسکون، از ترکیبات مؤثر گاویسکون بهره می‌برد که شامل آلژینات سدیم و آنتی‌اسیدهای قوی است. در هر 5 میلی لیتراین دارو،سدیم آلژینات 250 میلی گرم، کلسیم کربنات 80 میلی گرم و سدیم بی کربنات در حدود 133/5 میلی گرم  وجود دارد. مکانیسم عملکرد آن به این صورت است که با تماس با اسید معده، یک لایه ژل مانند روی محتویات معده تشکیل می‌دهد که از برگشت اسید جلوگیری می‌کند. ترکیبات آنتی‌اسید موجود در دارو به سرعت اسید اضافی معده را خنثی می‌کند. این شربت معمولاً در عرض چند دقیقه پس از مصرف، علائم رفلاکس را تسکین می‌دهد و برخلاف برخی آنتی‌اسیدهای ساده، اثر محافظتی آن می‌تواند تا چندین ساعت ادامه یابد.

 

معرفی بهترین شربت” برنیسکون ” بدون نسخه برای درمان رفلاکس اسید معده

در میان راهکارهای متنوع برای مدیریت رفلاکس معده، شربت برنیسکون که توسط سایت نویا ویژن معرفی شده ، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این فرآورده طبیعی و مؤثر، ترکیبی هوشمندانه از عصاره‌های گیاهی است که برای تسکین علائم آزاردهنده رفلاکس طراحی شده است.

شربت برنیسکون با بهره‌گیری از خواص درمانی گیاهانی، یک رویکرد چند جانبه برای مقابله با رفلاکس ارائه می‌دهد. این شربت نه تنها به کاهش التهاب و اسید اضافی معده کمک می‌کند، بلکه با بهبود عملکرد دستگاه گوارش، به تنظیم عملکرد معده و مری هم یاری می‌رساند. این محصول طبیعی، گزینه‌ای ایده‌آل برای افرادی است که به دنبال راهکاری مؤثر و کم عارضه برای مدیریت رفلاکس معده هستند. با انتخاب شربت برنیسکون، می‌توانید گامی مهم در جهت بهبود کیفیت زندگی و سلامت دستگاه گوارش خود بردارید.

 

فواید استفاده از شربت برنیسکون:

تسکین سریع سوزش سر دل و ترش کردن، ایجاد حس راحتی در معده و مری، کمک به بهبود کیفیت خواب با کاهش رفلاکس شبانه و امکان استفاده همراه با سایر داروهای ضد اسید (با مشورت پزشک)، از فواید استفاده از شربت برنیسکون است. نحوه مصرف آن به این صورت است که بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال، مقدار 10-20 میلی‌لیتر پس از غذا و قبل از خواب، مصرف کنند و برای بهترین نتیجه، پس از مصرف تا 30 دقیقه از دراز کشیدن خودداری کنند.

 

راهکارهای طبیعی و تغییرات سبک زندگی برای کاهش سوزش و رفلاکس معده:

تجربه سوزش معده، شب هنگام احتمالاً برای هریک از شما عزیزان ممکن است پیش آمده باشد که خواب و استراحت شبانه را به کلی مختل کرده باشد.دلایل عمده ای برای سوزش معده یا به اصلاح سردل کردن وجود دارد که با اصلاح سبک و عادات غلط روزانه می‌توان تا حدود زیادی آن را کنترل نمود. در کنار مصرف داروهای بدون نسخه، می‌توانید با ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی، علائم رفلاکس معده خود را کنترل کنید، مانند:

1. کاهش وزن:

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن می‌تواند به طور چشمگیری به کاهش علائم رفلاکس اسید کمک کند. حتی کاهش وزن 5 تا 10 پوند هم می‌تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند.

اجتناب از غذای محرک برای درمان سوزش و رفلاکس معده

2. اجتناب از غذاهای محرک:

برخی از غذاها می‌توانند باعث تحریک اسید معده و تشدید علائم رفلاکس اسید شوند. غذاهای رایج محرک عبارتند از:

غذاهای چرب و سرخ شده، شکلات، غذاهای تند، غذاهای اسیدی مانند مرکبات و گوجه فرنگی، الکل، نعناع، کافئین و غذاهای پرچرب. اگر به بدن خود توجه کنید، متوجه می‌شوید که چه غذاهایی علائم شما را بدتر می‌کنند. از این غذاها تا حد امکان اجتناب کنید یا مصرف آنها را به حداقل برسانید.

 

3. مصرف وعده‌های غذایی کوچکتر:

به جای سه وعده غذایی سنگین در روز، پنج یا شش وعده غذایی کوچکتر و سبک‌تر میل کنید. این کار به هضم غذا کمک کرده و از پر شدن بیش از حد معده که می‌تواند منجر به رفلاکس اسید شود، جلوگیری می‌کند.

 

4. آهسته غذا خوردن:

زمانی که سریع غذا می‌خورید، ممکن است غذا را به طور کامل نجوید که می‌تواند منجر به سوء هاضمه و رفلاکس اسید شود. خوب و به آرامی غذا بخورید، و از طعم غذا لذت ببرید.

 

5. عدم دراز کشیدن بعد از غذا:

حداقل بین دو تا سه ساعت بعد از غذا خوردن از دراز کشیدن یا خم شدن خودداری کنید. این کار به هضم غذا و جلوگیری از بازگشت اسید به مری کمک می‌کند.

بلند کردن سر تخت برای جلوگیری از رفلاکس معده

6.بلند کردن سر تخت :

اگر در شب دچار رفلاکس اسید می‌شوید، سر تخت خود را با قرار دادن بالش در زیر آن 6 تا 8 اینچ بالا ببرید. این کار به اسید معده کمک می‌کند تا در معده باقی بماند و به مری باز نگردد.

 

7. ترک سیگار:

سیگار کشیدن عضلات مری را شل و منجر به رفلاکس اسید می‌شود. اگر سیگار می‌کشید، ترک آن یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید.

 

نکات اضافی:

  • اگر سابقه سرطان مری، زخم معده یا خونریزی دستگاه گوارش دارید، قبل از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.
  • از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید تا فشار بر شکم شما کمتر شود.
  • استرس خود را با تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند یوگا، مدیتیشن یا تنفس عمیق مدیریت کنید.
  • اگر با انجام تغییرات در سبک زندگی هنوز علائم رفلاکس اسید دارید، پزشک ممکن است داروهایی مانند آنتی‌اسیدها یا مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs) ) به شما تجویز کند.
  • مصرف داروهای بدون نسخه را بیش از دو هفته بدون مشورت با پزشک ادامه ندهید.

 

نتیجه‌گیری کلی در مورد درمان بدون نسخه رفلاکس معده

رفلاکس معده مشکلی شایع است که  باعث علائمی مانند سوزش سر دل، ترش کردن و سوء هاضمه می‌شود. در حالی که داروهای بدون نسخه مختلفی برای درمان سوزش و رفلاکس معده وجود دارد و افرادی هم هستند که به دنبال  چنین گزینه‌هایی هستند. آنتی‌اسیدها درمان سریعی دارند، اما باید مکرر مصرف شوند و با سایر داروها تداخل دارند. مسدودکننده‌های H2 کندتر اما قدرت تسکین طولانی‌تری دارند. و اما PPIs ها قوی‌ترین داروی بدون نسخه برای رفلاکس معده هستند که با مسدود کردن پمپ‌هایی که اسید را در سلول‌های معده تولید می‌کنند، عمل می‌کنند. PPIs ها بسیار موثر هستند و می‌توانند به التیام مری آسیب دیده کمک کنند.

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید